Pomoc Społeczna

ASYSTENT RODZINY

Poprawiono: czwartek, 07, maj 2020 Opublikowano: poniedziałek, 16, kwiecień 2012

Lubońskie rodziny, które przeżywają trudności związane z wychowaniem i opieką nad dziećmi mogą skorzystać ze wsparcia asystenta rodziny.

 

Zasadą przyświecającą pracy asystenta jest przekonanie, że zdrowa, dobrze funkcjonująca rodzina jest najlepszym miejscem wychowywania dziecka i należy dołożyć wszelkich starań, żeby właśnie w domu rodzinnym dzieci znajdowały odpowiednie warunki do życia i zdrowego rozwoju, a przede wszystkim bezpieczeństwo, miłość i wsparcie najbliższych.

Poza pracą z rodzinami, w których problemy wychowawcze doprowadziły do oddzielenia dzieci od rodziców lub gdzie istnieje takie realne niebezpieczeństwo – asystent rodziny może współpracować również z rodzinami przeżywającymi okresowe trudności – zgodnie z zasadą „lepiej zapobiegać niż leczyć”. Współpraca asystenta z rodziną odbywa się zawsze za zgodą członków rodziny i jest bezpłatna. Zgłoszeń dotyczących potrzeby wsparcia asystenta może dokonać zainteresowana rodzina, sąsiad, pedagog szkolny lub inne osoba, która dostrzeże taką konieczność. W tym celu należy skontaktować się z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej, który – na podstawie wywiadu przeprowadzonego przez pracownika socjalnego – podejmie decyzję o pomocy asystenta rodziny bądź też innych formach wsparcia.

Współpraca asystenta z rodziną odbywa się w głównej mierze w jej miejscu zamieszkania, ma ona charakter partnerski. Rolą asystenta jest pomoc w przezwyciężeniu życiowych trudności, dostrzeżeniu szans i możliwości rozwiązania problemów. Na czym może polegać ta pomoc? Zarówno na interweniowaniu w przypadku zagrożenia bezpieczeństwa dzieci lub rodziny jak i rozwoju umiejętności związanych z pielęgnacją, żywieniem dzieci, skutecznego rozwiązywania konfliktów w rodzinie, sposobami wspólnego spędzania czasu rodziców z dzieckiem, współpracy ze szkołą, jak i urzędami, pomocy w prowadzeniu gospodarstwa domowego i znalezieniu zatrudnienia przez rodziców...

Czy taka nowatorska forma pomocy dziecku i rodzinie okaże się skuteczna – czas pokaże. Na pewno rozwiązywanie trudnych sytuacji i złożonych problemów wymaga sporo czasu i wysiłku. Warto jednak podejmować takie wyzwanie - zwłaszcza, kiedy zależy od niego przyszłość dzieci i ich szczęście.

                                                                                                       

© 2011 Miejski ośrodek pomocy społecznej w Luboniu.
By: Fresh Joomla templates
Wspiera: Firma informatyczna Poznań SupportIT, Naprawa komputerów Poznań